Jaké má onemocnění příznaky a jak se diagnostikuje?

Nejčastějšími příznaky choroby, které přivádějí nemocného k lékaři, je námahová dušnost a/nebo kašel. Pacient se zadýchá při chůzi do kopce či do schodů, při pokročilejším onemocnění ale může mít pocit nedostatku vzduch u i při běžných denních činnostech, chůzi po rovině nebo v klidu. Kašel může mít různý charakter, někteří pacienti vykašlávají hleny po ránu, jiní i přes den nebo kašlou suše při fyzické aktivitě. Častá je únava, nevýkonnost, někdy i hubnutí. Jedná se tedy obecně o příznaky onemocnění dýchacího systému, neexistuje příznak specifický jen pro IPF.

Pacienti s mírným stupněm postižení nemusí pociťovat žádné výrazné změny ve svém zdravotním stavu - onemocnění může být zachyceno i náhodně při poslechovém vyšetření plic fonendoskopem nebo vedlejším nálezem na rentgenovém snímku hrudníku (obvykle počítačová tomografie s vysokou rozlišovací schopností - HRCT), který je prováděn z jiného důvodu. Ačkoliv paličkovité prsty vídáme u nemocných s IPF relativně častěji, mohou být známkou jiných onemocnění.

Ideální diagnostický postup by měl vycházet ze schématu:

  1. obtíže ukazující na možné onemocnění dýchacího systému ± poslechový nález odpovídající krepitu (zvuk podobný rozepínání suchého zipu)
  2. vyšetření ambulantním plicním specialistou v místě bydliště

  3. nález by mohl odpovídat IPF či jinému intersticiálnímu plicnímu procesu → HRCT hrudníku
  4. pokud pneumolog / radiolog váhá nad nálezem, lze využít služeb aplikace IPFchecker, aplikace obsahuje i seznam Center pro diagnostiku a léčbu, umožní konzultaci nejasných nálezů a objednání pacienta k vyšetření do Centra pro IPP v případě podezření na IPF
  5. pokud trvá dle HRCT vyšetření podezření na plicní fibrózu, měl by být nemocný odeslaný do Centra diagnostiky a léčby intersticiálních plicních procesů.

Anketa

Máte předběžně zájem o účast na besedách o IPF?

AnoNeHlasovat